A HRG módszer 1994 óta levédett magyar rehabilitációs eljárás. Megalkotója Lakatos Katalin PhD 1982-től konduktorként foglalkozott gyermekekkel. Katalin saját úszómúltjából szerzett tapasztalatai, a vízhez való kötődése vezetett oda, hogy a hidroterápia témakörében végzett széleskörű tanulmányait és saját tapasztalatait rendszerré szervezve kialakította a HRG terápiát.
Mit tudhatunk a HRG terápiáról
A víz ősi közeg, ahol a gyermek könnyen tanul. A HRG terápia egy vízben végzett komplex mozgásfejlesztő program, mely jótékony hatással van a fizikai és pszichés funkciókra egyaránt. A módszer kihasználja a vízi közeg jellegzetességeit (hőmérséklet, felhajtó erő, közegellenállás, stb), langyos vízben zajlik, hogy a gyermekek izmai a lehetőségekhez képest a legoptimálisabban el tudjanak lazulni. A víz folyamatos ingert jelent a gyerekek bőrével érintkezve, ami nagyon jó hatással van az idegrendszerre.
Sokféle eszközt alkalmazva változatos helyzetekbenadunk aktív és passzív ingereket a gyerekek számára, így kipróbálják önmagukat, megtanulnak reagálni a különböző egyensúlyi helyzetekre, tapasztaltokat szereznek saját testükkel kapcsolatban, okosodnak, javul az észlelésük, figyelmük, emlékezetük. A több, mint 1000 feladatot egyre nehezedő rendszerben, a gyermekek mozgásfejlődésének állomásait követve valósítjuk meg a szülő/kísérő segítségével tanmedencei környezetben. A terápia homogén tudásszintű kiscsoportokban zajlik. A HRG terápia nem úszásoktatás, de nagyon jól előkészíti a későbbi úszás megtanulását.
Kinek van szüksége HRG terápiára? Kik vehetnek részt HRG terápián?
A HRG terápia javasolt minden olyan gyermeknek, aki
- koraszülött
- eltérő a mozgás- és/vagy beszédfejlődése
- mozgáskoordinációs problémákkal küzd
- figyelmi problémái vannak
- érzelmi/kötődési nehézségei vannak
- beilleszkedési nehézségekkel küzd
- tanulási problémái vannak
- hiperaktív
- autisztikus tünetei vannak
- viselkedési problémái vannak